ماژول آلتراسونیک سنجش مسافت HC-SR04

سنسور HC-SR04 یکی از متداول ترین سنسورهای آلتراسونیک است که با آردوینو به خوبی کارمی کند. اساس کار این ماژول آلتراسونیک ( فراصوت ) مشابه رادار یا ردیاب صوتی، تشخیص ویژگی‌های هدف از طریق تحلیل بازتاب امواج رادیویی یا صوتی می‌باشد. این ماژول با ایجاد امواج صوتی فرکانس بالا، موج بازتاب شده را دریافت و تحلیل می‌کنند. این حسگرها با محاسبه زمان بین فرستادن سیگنال و گرفتن بازتاب، فاصله تا جسم را محاسبه می‌کنند. از این فناوری به راحتی می توان در اندازه گیری مسافت و فاصله ما بین دستگاه و اجسام یا زمین استفاده کرد.
در این ماژول ها معمولا یک سنسور برای ارسال موج و سنسوری دیگر برای دریافت بازتاب آن موج بر روی یک برد واقع شده که با کمک مدار الکترونیکی واسط، کار را برای استفاده از این ماژول بسیار ساده می نماید. به طور کلی این ماژول با همه میکروکنترلر ها سازگار می باشد اما چنانچه از آردوینو برای به کارگیری این ماژول استفاده می نمایید با استفاده از توابع NewPing در چند خط کد می توانید آن را راه اندازی نمایید.
ماژول های فاصله سنج آلتراسونیک، ماژول هایی کاربردی و مهم می باشند که از آنها می توان جهت تعیین دقیق فاصله یک شی و یا حتی برای تشخیص حرکت اجسام استفاده کرد. از جمله کاربردهای آنها می توان به ربات های پرنده، تجهیزات امنیت خانه و غیره اشاره کرد. این ماژول ها چون از صدا برای تشخیص فاصله استفاده می کنند، لذا کارآیی آنها در فضای روشن و تاریک یکسان است.

ماژول فاصله سنج آلتراسونیک HC-SR04 ویژه سنجش مسافت در انواع فلایت کنترل ها مانند Multiwii و CC3D و NAZE32 و اتوپایلوت های مبتنی بر آردوینو می باشد.
HC-SR04 قابلیت اندازه گیری فاصله از 2 سانتی متر تا 400 سانتی متر و با دقت 3 میلی متر را داراست. این سنسورهای فاصله سنج در بردهای الکترونیکی و شاخه رباتیک و رباتیک پروازی سال هاست که مورد استفاده قرار می گیرد و امروزه نیز در پرنده های روز دنیا مانند فانتوم 3 و فانتوم 4 بسیار به کار می رود.
توجه: ولتاژ کارکرد ماژول 5 ولت می باشد که جهت اتصال به بورد رسپری پای می بایست تا 3.3 ولت کاهش پیدا کند.

مشخصات:
ابعاد: 45x20x15 میلیمتر
ولتاژ کاری: 5 ولت DC
شدت جریان کاری: 15 میلی آمپر
محدوده قابل تشخیص: 2 تا 400 سانتیمتر
میزان دقت: 3 میلیمتر
زاویه اندازه گیری: 15 درجه

Description:
Ultrasonic ranging module HC - SR04 provides 2cm - 400cm non-contact
measurement function that its ranging accuracy can reach to 3mm.
The modules include ultrasonic transmitters, receiver and control circuit.
It's ideal for any robotics projects which require avoiding objects, by detecting how close they are you can steer away from them.
It consists of two ultrasonic transmitters (basically speakers), a receiver, and a control circuit.
It just needs to supply a short 10uS pulse to the trigger input to start the ranging, and then the module will send out an 8 cycle burst of ultrasound at 40 kHz and raise its echo. The Echo is a distance object that is pulse width and the range in proportion.
The HC-SR04 is great and a low-cost module that can be powered via the Raspberry Pi's 5V output, and is relatively accurate.  
Its operation is not affected by sunlight or black material like Sharp range finders are (although acoustically soft materials like cloth can be difficult to detect).
It completely comes with the ultrasonic transmitter and a receiver module.
Note: Please note that the HC-SR04 has a 5V output (which needs to be reduced to 3.3V to work with the Raspberry Pi).

Features:
Power Supply :+5V DC
Quiescent Current : <2mA
Working Currnt: 15mA
Effectual Angle: <15°
Ranging Distance : 2cm – 400 cm/1" ­ 13ft
Resolution : 0.3 cm
Measuring Angle: 30 degree
Trigger Input Pulse Width: 10us
Dimension: 45mm x 20mm x 15mm

  نوشتن نظر

  توجه: HTML ترجمه نمی شود!
      بد           خوب

  ماژول آلتراسونیک سنجش مسافت HC-SR04

  • مدل کالا: HC-SR04
  • موجودی: 50
  • 35,000تومان

  برچسب ها: ماژول آلتراسونیک سنجش مسافت HC-SR04, ماژول فاصله یاب آلتراسونیک SRF05, ماژول سنسور تشخیص حرکت مادون قرمز HC-SR501